Važecká jaskyňa neďaleko Tatranskej Štrby

2307
Pokiaľ ste sa rozhodli navštíviť Nízke Tatry a chceli by ste tento čas využiť ozaj naplno, pokúste sa počas dňa navštíviť čo najviac atrakcií, ktoré stoja za to! Jednou z nich je i Važecká jaskyňa, ktorá sa nachádza niekoľko kilometrov pred Tatranskou Štrbou, kam sa dostanete napríklad aj vlakom. Nádherné prírodné útvary i niekoľko druhov netopierov Miestna jaskyňa sa nachádza v obci Važec, a to vo výške 784 m.n.m. Neďaleko nej sa nachádza i Biely Váh, ktorý nádherne dopĺňa toto krásne tatranské prostredie. V jaskyni nájdete predovšetkým stalagmity, jazierka či rôzne kamenité útvary, ktoré tu odplávali práve z tejto rieky. Vápencová jaskyňa Važec je medzi turistami skôr neznáma, čo je však veľkou chybou. Počas celého roku sú tu výrazné zmeny v poveternostných podmienkach, na čo sa treba dostatočne pripraviť. Pri jej návšteve sa teda dobre oblečte, aby ste kvôli vetru náhodou neochoreli. Počas prechádzky jaskyňou tu môžete obdivovať niekoľko druhov netopierov, ktoré sa na Slovensku vyskytujú len ojedinele. 235 metrov pre verejnosť Pokiaľ ste sa rozhodli radšej pre túru, pokojne sa smerom k jaskyni môžete dostať po vyznačenom turistickom chodníku, pričom vám táto trasa zaberie len niekoľko minút. Od roku 2006 sa môžete dozvedieť aj niečo viac o medveďovi jaskynnom, ktorý tu žil kedysi veľmi dávno. Či vás už zaujíma jeho veľkosť, hmotnosť či dôvod vyhynutia, tieto informácie sa môžete dozvedieť už priamo pri vchode do jaskyne. Jaskyňa je veľká 530 metrov, no pre verejnosť je sprístupnených 235 metrov. Aj napriek tomu, že svojou rozlohou nie je príliš veľká, verte, že vás svojimi prírodnými skvostami očarí a privedie na úplne iné myšlienky. Zdroj: http://www.kamnavylet.sk/atrakcia/vazecka-jaskyna-vazec Obrázok: s láskavým súhlasom https://pamiatkyslovenska.wordpress.com/  

ghcbcvbcb

vbcvbcvbcvb

cvbcvbcvb

User Rating: 4.8 ( 1 votes)
0

Pokiaľ ste sa rozhodli navštíviť Nízke Tatry a chceli by ste tento čas využiť ozaj naplno, pokúste sa počas dňa navštíviť čo najviac atrakcií, ktoré stoja za to! Jednou z nich je i Važecká jaskyňa, ktorá sa nachádza niekoľko kilometrov pred Tatranskou Štrbou, kam sa dostanete napríklad aj vlakom.

jaskynne-utvary-vazecka-jaskyna

Nádherné prírodné útvary i niekoľko druhov netopierov

Miestna jaskyňa sa nachádza v obci Važec, a to vo výške 784 m.n.m. Neďaleko nej sa nachádza i Biely Váh, ktorý nádherne dopĺňa toto krásne tatranské prostredie. V jaskyni nájdete predovšetkým stalagmity, jazierka či rôzne kamenité útvary, ktoré tu odplávali práve z tejto rieky. Vápencová jaskyňa Važec je medzi turistami skôr neznáma, čo je však veľkou chybou. Počas celého roku sú tu výrazné zmeny v poveternostných podmienkach, na čo sa treba dostatočne pripraviť. Pri jej návšteve sa teda dobre oblečte, aby ste kvôli vetru náhodou neochoreli. Počas prechádzky jaskyňou tu môžete obdivovať niekoľko druhov netopierov, ktoré sa na Slovensku vyskytujú len ojedinele.

235 metrov pre verejnosť

Pokiaľ ste sa rozhodli radšej pre túru, pokojne sa smerom k jaskyni môžete dostať po vyznačenom turistickom chodníku, pričom vám táto trasa zaberie len niekoľko minút. Od roku 2006 sa môžete dozvedieť aj niečo viac o medveďovi jaskynnom, ktorý tu žil kedysi veľmi dávno. Či vás už zaujíma jeho veľkosť, hmotnosť či dôvod vyhynutia, tieto informácie sa môžete dozvedieť už priamo pri vchode do jaskyne.

Jaskyňa je veľká 530 metrov, no pre verejnosť je sprístupnených 235 metrov. Aj napriek tomu, že svojou rozlohou nie je príliš veľká, verte, že vás svojimi prírodnými skvostami očarí a privedie na úplne iné myšlienky.

Zdroj: http://www.kamnavylet.sk/atrakcia/vazecka-jaskyna-vazec
Obrázok: s láskavým súhlasom https://pamiatkyslovenska.wordpress.com/

 Comments are closed.