Zistite, ako sa chrániť pred útokom medveďa v lesoch. Článok poskytuje užitočné tipy pre bezpečný pobyt v prírode a predchádzanie nebezpečným situáciám

Viete, ako sa chrániť pred útokom medveďa? Prečítajte si niekoľko tipov, ak aj vy radi chodíte do lesa

667

Je pravda, že sa za posledné roky zvýšil počet útokov medveďov, alebo je to len tým, že o každom z nich vieme z médií? Niektorí napriek tomu bez obáv chodia do lesa naďalej, iní si návštevu našich hôr radšej zo strachu odpustia. Bola by však škoda vzdať sa prírody, keď len stačí dodržiavať v lese určité pravidlá.

Možno si poviete, že každý medveď aj každá situácia je iná a neexistujú presné pravidlá, ktoré by nám vedeli sľúbiť úplnú bezpečnosť. Ich konanie sa však dá predvídať a je vždy lepšie ísť do divočiny pripravený.

Je rozdiel, či ste sa do lesa vybrali cez deň alebo po zotmení, či sa pohybujete na území s vyšším alebo nižším výskytom medveďov, či ste sa len rozhodli poprechádzať, alebo ste sa rozhodli stráviť rodinnú dovolenku na Slovensku a obdivovať krásy našich hôr zo stanu či v kempe. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako sa správať v každej z týchto situácií.

Prevencia alebo čo robiť, aby ste stretu s medveďom predišli

Pravdou je, že medveď sa snaží ľuďom vyhnúť, aj keď niekedy dochádza k situáciám, kedy si človeka nevšimne. Snažte sa na chvíľu vžiť do jeho kože, rozmýšľať ako on a predísť tak stretnutiu, po ktorom netúži ani jeden z vás.

Na prechádzku aj na hríby choďte cez deň

Ak ste sa vybrali len na kratšiu niekoľkohodinovú prechádzku, pamätajte, že brieždenie ani zmrákanie nie sú ideálnym časom na návštevu lesa. Práve toto je čas, keď to na cestičkách vychodených človekom „žije divočinou“. Čím viac sa blíži k poludniu, najmä v lete, tým menej sa chce lesným obyvateľom tráviť čas na rozhorúčených čistinkách a utiahnu sa radšej hlbšie do hory. Vtedy je na prechádzku ideálny čas.

Kapitolou samou o sebe sú hubári, ktorí sa rozhodli zbaviť konkurencie tým, že začínajú zbierať hríby už v skorých ranných hodinách. Niet sa čomu čudovať, že práve oni sú častou obeťou medveďa. Hubárčenie je krásna záľuba, hríby sú zdravé, ale život je predsa len vzácnejší. Počkajte si radšej na denné svetlo.

Rozmýšľajte nielen nad tým, kedy sa medveď zdržuje na vašich obľúbených chodníčkoch, ale aj čo tam hľadá. Ak okrem hríbov radi zbierate aj lesné plody, pamätajte, že chutia aj nášmu veľkému chlpatému kamarátovi. Buďte pri kríkoch s lesným ovocím ostražití, rovnako ako pri zdrojoch vody či neďaleko zdochlín.

Všímajte si znaky a dajte o sebe vedieť

Pri prechádzke lesom si všímajte aj na znaky, ktoré by mohli napovedať o prítomnosti medveďa. Sú nimi jeho stopy, trus a známky kŕmenia.

Ak sa pohybujete proti vetru, je zlá viditeľnosť a počuteľnosť (napríklad pri tečúcej vode), môže sa stať, že si vás medveď nevšimne a urobíte mu nepríjemné prekvapenie. Dajte o sebe dopredu vedieť. Pískajte, tlieskajte, rozprávajte sa, zaveste si na batoh rolničku.

Pohybujte sa len po vyznačených chodníkoch a vyhnite sa hustým porastom.

Ochráni vás pes pred medveďom?

Ľudia si často mylne domnievajú, že ich štvornohý kamarát sa za nich pri útoku medveďa verne obetuje. Nie je to celkom tak. Nie nadarmo je v prírodných rezerváciách zakázané púšťať psov z vodítok.

Voľne pustené psy v národných parkoch plašia zver, a ak sa nebodaj pri svojich potulkách stretnú s medveďom, je dosť možné, že ho len zbytočne vyprovokujú, zľaknú sa a vezmú nohy na plecia. Na úteku medveďa privedú až k svojmu majiteľovi, ktorému sa budú zatiaľ bojazlivo ukrývať za chrbtom. Preto radšej držte svojho miláčika nakrátko.

Kempovanie a stanovanie

Predstava kempovania alebo stanovania v lese môže byť pre niekoho romantická, inému zas môže naskakovať husia koža pri predstave, že by mal zostať v lese za tmy, keď zo svojich brlohov vychádzajú všetci lesní obyvatelia. Najmä medvede.

Aj z toho dôvodu by ste si mali stan postaviť len na mieste na to určenom, rovnako ako kempovať len v kempingoch a zbytočne zver nevyrušovať. Najmä ak hovoríme o chránených oblastiach.

Čudovali ste sa niekedy nad tým, prečo v lesných kempingoch nie sú žiadne smetné koše? Dôležitým pravidlom v divočine je, že to, čo si človek do lesa prinesie, si má so sebou aj odniesť. Smetný kôš by bol v tomto prípade nebezpečným lákadlom pre medveďa aj iné zvieratá.

Obaly z keksov, zvyšky jedla, nebodaj odhodené kosti. To všetko priláka medveďa. Uzavrite jedlo to jednej tašky, umiestnite ju minimálne 100 metrov od táboriska a na ceste domov ju nezabudnite zobrať so sebou. Priestor ohniska a riad vyčistite hneď po použití.

Ak ste si postavili stan v nedotknutej divočine, neponáhľajte sa hneď s malou potrebou. Nechajte si moč na vymedzenie svojho územia a urobte kruh okolo svojho nocľahu aspoň vo vzdialenosti 20 až 40 metrov od táboriska. Zver tak bude vedieť, že toto územie je už zarezervované.

Horské chaty

Chaty hlboko v lese bývajú často príčinou, prečo medvede stratili ostražitosť a neboja sa schádzať k ľudským obydliam. Odpad z kontajnerov rozváňa do diaľky a mackovia mu nevedia odolať.

Aby si odvykli chodiť k chatám či hotelom, je potrebné komunálny odpad zabezpečiť tak, aby sa k nemu nedostali a zbytočne ich nelákal. Ovocie popadané zo stromov by malo byť vyzbierané ešte predtým, než začne hniť a vábiť zver omamnou vôňou.

Či už ste sa teda len vydali na bežnú prechádzku so psom, vyrazili na huby alebo kempovať, vaše jedlo vonia rovnako aj tomuto divokému zvieraťu. Pri presávke na desiatu teda okamžite odpadky zabaľte a schovajte do batohu a kempingové vybavenie umyte alebo odložte do bezpečnej vzdialenosti od vášho miesta, kde ste sa rozhodli občerstviť.

Čo robiť pri stretnutí s medveďom

Napriek tomu, že dodržiavate všetky pravidlá prevencie, nie je vylúčené, že sa s medveďom stretnete. Záleží od situácie aj povahy každého medveďa, ako bude toto stretnutie vyzerať. Ako sa teda správne zachovať?

Keď si vás ešte nevšimol

Čím bližšie ste k medveďovi v momente, keď vás zaregistruje, tým je nebezpečenstvo väčšie. Ak ho prekvapíte, je väčšia je pravdepodobnosť, že bude reagovať defenzívne. Bude pred vami chcieť obrániť seba, mláďatá alebo potravu. Preto by malo byť vaším cieľom pripraviť mu čo najmenšie prekvapenie.

  • Zachovajte pokoj a zhodnoťte, či medveď o vás vie.
  • Ak o vás ešte nevie, potichu ustúpte smerom, odkiaľ ste prišli a nechajte mu dostatok priestoru na voľnú únikovú cestu.
  • Medveďa neustále pozorujte.
  • K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný.

Keď si vás všimol

Stretnúť sa s medveďom ešte nemusí nutne znamenať, že zaútočí. Naše správanie má výrazný vplyv na to, ako bude medveď reagovať. Medvede reagujú agresívnejšie voči ľuďom, ktorí sú príliš aktívni – fotia si ho alebo sa medveďa pokúšajú odplašiť. Ak už k stretnutiu došlo, je neskoro odplašiť ho hlučným správaním. Konajte čo najtichšie a najpokojnejšie.

  • Ostaňte stáť v pokoji.
  • Neutekajte, aby ste ho zbytočne nevyprovokovali.
  • Pokojne mu ukážte, že ste človek. Prihovárajte sa mu nízkym vážnym hlasom a pomaly mávajte rukami nad hlavou.
  • Zväčšujte vzdialenosť medzi vami, pomaly cúvajte späť.
  • Všímajte si akékoľvek zmeny v jeho správaní.
  • Ak medveďa nezaujímate, mali by ste využiť túto šancu a odísť.
  • Nebežte.
  • Vyhnite sa pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie.

Čo signalizuje medveďovo správanie?

  • Pozastavenie sa v činnosti, zmena orientácie tela alebo neprirodzené zívanie signalizujú začínajúci stres.
  • Fučanie, mrmlanie a cvakanie zubami signalizujú zvyšujúce sa napätie.
  • Slintanie, fučanie, vrčanie, bručanie s otvorenou papuľou, zaháňanie labou a silný rev patria medzi veľmi napäté agresívne prejavy.
  • Vztýčená pozícia na zadných nohách nie je agresívna pozícia, medveď chce len získať prehľad.
  • Výpad je pokusom o sebaobranu. Nemusí hneď znamenať útok, medveď len chce, aby sa človek vzdialil.

Keď sa k vám približuje

  • Zostaňte stáť a skúste zostať pokojní. Štatistiky dokazujú, že útoky sú zriedkavé.
  • Držte sa ako skupina spolu.
  • Neutekajte, pokiaľ nemáte nablízku útočište. Medveď vie bežať rýchlejšie než človek.
  • Vyliezť na strom môže byť riešením len niekedy. Treba sa dostať aspoň 4 metre nad zem.

Keď sa k vám približuje v sebaobrane

Medveď sa v sebaobrane približuje buď preto, lebo ste prekročili jeho osobný priestor, prekvapili ste ho, alebo sa k nemu dostali  príliš blízko. Nasledujúce scenáre sú rôzne. Môže ustúpiť, nervózne stáť alebo zaútočiť. Čo robiť, aby ste ho uistili o vašej neškodnosti?

  • Skúste vyzerať pokojne, aj keď je pre vás situácia veľmi stresujúca.
  • Na medveďa nekričte a ani do neho nič nehádžte. Ukážte mu, že nie ste hrozbou.
  • Vyhnite sa pohľadu do očí.
  • Prihovárajte sa medveďovi pokojným hlbokým hlasom.
  • Keď sa medveď prestane približovať, snažte sa opatrne vzdialiť a stále ho pri tom pozorovať.
  • Medveď by sa mal upokojiť. Ak sa stále približuje k vám, zastaňte.
  • Keď medveď zastane, pokúste sa znova vzdialiť.
  • Kedykoľvek sa medveď znovu pohne, ostaňte stáť.

Keď sa približuje zo zvedavosti

Medveď, ktorý sa k vám približuje a neprejavuje nepokoj, to zvyčajne nerobí v sebaobrane, ale je buď zvedavý, alebo zvyknutý na človeka. Jeho motivácia je síce iná, vaša reakcia by však mala byť rovnaká ako v predošlom bode.

Tip: Pri potulkách divočinou buďte vždy pripravení. Nenechávajte nič na náhodu, pobaľte si všetko nevyhnutné, nabite si telefón a nezabudnite pribaliť oblečenie do lesa, vhodné do každého počasia.

Keď medveď útočí

Za útok považujeme fyzické napadnutie. Ak k vám medveď len urobí výpad, možno sa vás len snaží zastrašiť. Iné je, keď sa dostanete do priameho styku. Ako sa zachovať v situácii, keď bojujete o holý život?

  • Ľahnite si na zem a hrajte mŕtveho.
  • Ľahnite si na brucho a nohy položte voľne od seba.
  • Spojte za hlavou prsty, aby ste si chránili tvár a krk.
  • Ruksak na chrbte vám môže poskytnúť ochranu pre chrbát a krk.
  • Ak vás medveď prevráti, znova sa prekotúľajte na brucho, aby ste si chránili dôležité životné orgány.
  • Keď medveď vycíti, že už nepredstavujete nebezpečenstvo, zvyčajne odíde.
  • Po útoku ostaňte nehybne ležať a čakajte, kým medveď určite neodíde.

Za najlepší spôsob, ako odohnať útočiaceho medveďa, sa považuje paprikový sprej. Je však dôležité vedieť ho správne používať a správne odhadnúť, či medveď naozaj útočí, aby ste ho len zbytočne nevyprovokovali.

Keď na vás zaútoči v budove alebo stane

Medvede, ktoré si zvykli chodiť na odpadky a sú zvyknuté na ľudskú potravu, sú nebojácne a približujú sa k človeku zámerne. Môžu vás dokonca ohroziť priamo v táborisku, kempingu, roztrhnúť stan alebo vojsť do budovy. Čo robiť v takom prípade? Správať sa agresívne a bojovať o holý život.

Záver

Návšteva lesa by nemusela byť adrenalínovým zážitkom, keby sme sa v prírode vedeli správať, nerobili si z nej smetisko a pri strete so zvieratami vedeli rozlišovať známky ich správania. Želáme vám, aby ste si najbližšiu prechádzku divočinou užili bez strachu aj bez ujmy.

Ema Bazhaykin, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov



Comments are closed.