Turistika na vrchol Ďumbier

2361

Chcete si vychutnať nádherný výhľad na Nízke Tatry? Pýtate sa, na ktorom mieste by ste videli na tatranské okolie najlepšie? No predsa na vrchu Ďumbier! Nachádza sa vo výške 2043 m.n.m. a je najvyšším vrchom Nízkych Tatier.

Ľadovcový kotol, ktorý sa oplatí vidieť

Ďumbier leží na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, a to medzi vrchom Chopok a Králiček, ktorý sa nachádza vo východnej časti Ďumbierskych Tatier. Názov Ďumbier pochádza z rastlinky zázvor, ktorú určite každý z nás pozná. Ide o liečivú rastlinu, ktorú si môžete nazbierať i na horách. Pri výhľade na okolie vás asi najviac upúta ľadovcový kotol, ktorý vznikol už počas ľadovej doby. Zaujímavosťou je aj to, že sa na týchto miestach ťažila železná ruda i zlato. V Nízkych Tatrách bolo dokonca až 16 ľadovcov, pričom niektoré z nich boli dlhé až 6 kilometrov.

Kovový kríž na samotnom vrchole Ďumbieru

Pokiaľ sa dostanete na vrchol Ďumbieru, nájdete tu kovový kríž, kamzíkov a betónovú pyramídu. Môžete si tu oddýchnuť a nečerpať potrebnú energiu na cestu späť. Nezabudnite si vziať so sebou fotoaparát, pretože dostať sa až sem a nespraviť si fotku na pamiatku, by bol hriech! Ďumbier je i súčasťou prírodnej rezervácie, a to najmä kvôli ľadovcovému reliéfu, ale i kvôli bohatej faune a flóre, kde nájdete množstvo chránených rastlín.

Na Ďumbier sa dostanete na základe vyznačených turistických chodníčkov, ktoré vás zavedú priamo na jeho vrchol. Vyznačené trasy však treba dodržiavať a netreba zbytočne odbáčať alebo si robiť skratky. Ide predsa o najvyšší vrchol Nízkych Tatier, takže túra je nielen dlhá, ale i náročná.

 

Zdroje: http://www.kamnavylet.sk/atrakcia/vyhlad-z-dumbiera-myto-pod-dumbieromhttp://cestovanie.aktuality.sk/clanok/3270/dumbier-korenie-nizkych-tatier/

FOTO:  © [Photographer’s name] / Dollar Photo ClubComments are closed.