Ako byť úspešný v športe a na dlhodobej báze? Nuž, keby odpoveď na túto otázku bola jednoduchá, robili by to všetci. Faktom ale je, že cesta existuje, len si vyžaduje dlhodobé sústredenie, zanietenie, tvrdú prácu a celkovo najdôležitejší prvok zo všetkých – trpezlivosť. Zamerali sme sa na príklad MŠK Žilina, futbalového klubu, ktorý patrí medzi ozdoby nielen svojho regiónu.
V okolí Nízkych Tatier si Žilina skutočne zaslúži pochvalu. O tom, ako pracujú s vlastnými hráčmi, a teda s odchovancami, o tom sme už písali na našom webe. Avšak, nie je to len o prestupoch, má to obrovský význam z ekonomickej stránke. A to je v dobe, kde hráči prestupujú medzi jednotlivými klubmi za prehnané čiastky, viac ako cenné. Dodnes ostáva najdrahším prestupom v histórii futbalu odchod brazílskeho útočníka Neymara z FC Barcelona do Parížu Saint-Germain v roku 2017 za 222 miliónov eur. A reálne, systém je nastavený tak, že prestupová čiastka je iba jedným z prvkov, pretože treba rátať s rôznymi bonusmi, predovšetkým agentom a predstaviteľom oboch klubov, plus v neposlednom rade je tu plat pre hráča. Napríklad, Lionel Messi síce príde do PSG zadarmo, ale jeho ročný plat bude na úrovni 35 až 40 miliónov eur.
V slovenských reáliách sú takéto čiastky nepredstaviteľné, ale predsa len je iné, keď získate futbalistu prakticky zadarmo, venujete sa mu niekoľko rokov a následne ho predáte do zahraničia, do silnejšej ligy, za 1-2 alebo dokonca aj 3 milióny eur. Zisk je výrazný. A týmto spôsobom fungujú v Žiline, toto leto tak odišiel Ján Bernát. Bude to už skoro dekáda, kedy si šéfovia žilinského futbalu povedali, že chcú síce držať krok s konkurenciou, ale chcú byť predovšetkým ekonomicky zdraví, pretože situácia v športe na Slovensku nie je optimálna, kluby nemajú príliš veľkú podporu a futbalová liga ako produkt nebola pre fanúšikov a sponzorov taká atraktívna, ako by byť mala. Preto je to na klubových majiteľoch a manažmente.
Takto MŠK investoval do svojej akadémie a postavil filozofiu na odchovancov, plus kvalitnom skautingu v zahraničí, preto majú v prvom tíme žlto-zelených, alebo Šošonov, ako si Žilinčania hovoria, miesto aj zaujímaví futbalisti z Južnej Ameriky či Afriky. Je to atraktívne pre ľudí, kvalitné po športovej stránke a šikovné po stránke ekonomickej a marketingovej. MŠK patrí na Slovensku aj medzi kluby, ktoré sú najpopulárnejšie, keď ide o športové tipy. V prebiehajúcom ročníku sú Žilinčania najväčším favoritom na titul spolu so Slovanom Bratislava, DAC Dunajská Streda a Spartakom Trnava. Práve mix rôznych vekových kategórií hráčov robí u MŠK nebezpečného súpera pre všetkých.
Žilina je úspešná, i keď nemá toľko trofejí ako napríklad konkurenčný Slovan. Úpsech sa ale nemerá, predovšetkým v slovenskom futbale, iba titulmi a pohármi, ale hlavne tým, že klub si vie na seba sám zarobiť, profituje a nedostáva sa do finančných ťažkostí. Svoje by o tom vedeli hovoriť kluby ako Košice, Nitra či Petržalka alebo dokonca Banská Bystrica. Inak povedané, sú to tímy, ktoré kedysi patrili do najvyššej súťaže, ale aj vinou finančných komplikácii zostúpili o ligu nižšie a dostať sa späť je nesmierne náročnou úlohou. MŠK si berie príklad z klubov ako Ajax Amsterdam, ktorý takýmto spôsobom funguje už dlhšie.
Article Tags: MŠK Žilina · Športový biznis plán