Do hôr jedine so snehovými reťazami

Do hôr jedine so snehovými reťazami

1554

Dúfame, že patríte medzi zodpovedných vodičov, ktorí sa do hôr nevyberú bez snehových reťazí. Táto malá pomôcka dokáže robiť divy, a to hlavne na miestach s vysokou vrstvou snehu. Bez reťazí by ste niektoré úseky vo vysokohorských oblastiach takmer iste neprešli.

Neignorujte dopravné značenie

Snehové reťaze nemusíte nevyhnutne nasadiť na pneumatiky ihneď po príchode do hôr. Ich použitie nariaďuje príkazová značka v čase, keď je vozovka pokrytá vrstvou snehu. Snehové reťaze na SUV 4×4, na malé osobné vozidlá alebo reťaze na dodávky sa nasadzujú na hnaciu nápravu. Pozor na jazdu s reťazami. Po ich nasadení by nemala vaša rýchlosť presiahnuť 50 km/h. Neodporúčame ani prudké brzdenie. Po prejdení zasneženého územia ihneď reťaze odmontujte, inak vám hrozí poškodenie kolies. Reťaze však môžete nasadiť na kolesá vždy, keď sa vám zdá, že bez nich zasnežený úsek neprejdete. Reťaze sa predávajú oceľové, textilné a tekuté. Tekuté a textilné reťaze sú len alternatívou a núdzovým riešením. Výhodou tekutých snehových reťazí je ich cena a jednoduchá aplikácia. Na pneumatiku nastriekate špeciálny sprej, ktorý zvýši trakciu kolies. Po pár kilometroch však účinok klesá. Odporúčame vám ho využiť napríklad na mieste, kde je cesta zamrznutá. O niečo lepšie sú na tom textilné reťaze. Majú vyššiu účinnosť a tiež sa jednoducho inštalujú. Ich nevýhodou je to, že nepatria medzi najlacnejšie a napriek tomu sa veľmi rýchlo zničia. V niektorých krajinách ich dokonca ako náhradu za oceľové neakceptujú.

Oceľové snehové reťaze sa oplatia

V prípade, že jazdíte do hôr pravidelne, iné ako oceľové snehové reťaze si nekupujte. Základné modely sa dajú zaobstarať za dobré ceny a zároveň sú oceľové reťaze najbezpečnejšie. Navyše vám kovové reťaze vydržia najdlhšie. Ich jedinou nevýhodou je komplikovanejšie nasádzanie, ktoré zvládnete, ak si ho zopárkrát vyskúšate doma na parkovisku. Možno nepatríte medzi najzručnejších motoristov, ale aj pre vás existuje variant. Za o niečo vyššiu cenu sa dostanete k reťaziam, ktoré sa prakticky nasadia sami. Ide o modely so samoupínacím mechanizmom.  Chcete, aby vám reťaze vydržali dlhé roky? Po ich použití nikdy nezabudnite na očistenie povrchu od vlhkosti. Reťaze skladujte na suchom mieste v puzdre od výrobcu.

 

 


Article Tags: · · · ·

Comments are closed.