Žilinčania veria svojím odchovancom, spomínajú na zápasy s Chelsea

Žilinčania veria svojím odchovancom, spomínajú na zápasy s Chelsea

78

MŠK Žilina patrí od vzniknu samostatnej Slovenskej republiky medzi najviac kvalitné a najviac úspešní športové kluby v našej krajine. A našom webe, ktorý je zameraný na Nízke Tatry, sa budeme v nasledujúcich riadkoch venovať práve tomuto klubu zo žlto-zeleného mesta, ktorý fanúšikom pripravil počas uplynulých dekád naozaj veľa nezabudnuteľných momentov. Poďme sa na to rovno pozrieť.

MŠK Žilina je slovenský futbalový klub, ktorý vznikol už v roku 1908. Keď berieme okolie Nízkych Tatier na Slovensku, pravdepodobne sa jedná o najúspešnejší športový klub, ktorý v týchto končinách máme. Vyznačuje ich zelená farba a taktiež žltá farba, pričom môžeme konštatovať, že najviac úspešné obdobodie Šošoni, ako tomuto klubu prezývajú, zažívali v úvode nového tisícročia. V sezóne 2006/2007 pri zisku majstrovského titulu v slovenskej najvyššej súťaži, dokonca nastrieľali v priebehu jedného ročníka neuveriteľných 99 gólov.

Získali niekoľko titulov, taktiež uspeli v národnom pohári. Vďaka úspešným výsledkom v slovenskom futbale sa im podarilo dostať do európskych súťaží. Do niekdajšieho Pohára UEFA, kde hrali s klubmi ako Slavia Praha, Hamburger SV, Ajax Amsterdam či Aston Villa (ktorú MŠK porazili v Anglicku senzačne 2:1 v roku 2008), okrem toho do Európskej lige, kde treba spomenúť súperov ako Partizan Belehrad, Hajduk Split, HNK Rijeka či dokonca Athletic Bilbao (s ktorým Žilina doma vyhrala v pamätnom zápase 3:2, po tom, čo prehrával už 0:2). Jednoducho, MŠK Žilina bavila, či už doma alebo v zahraničí a to sme ešte nespomenuli ťaženie v Lige majstrov.

V roku 2010 sa MŠK dostal do skupinovej fázy Champions League, a teda medzi 32 najlepších klubov Európy. Vtedy Žilinčania na svojom štadióne pod Dubňom vyradili v predkolách kluby ako Birkirkara, Litex Loveč a Sparta Praha, aby napokon v skupine hrali proti prestížnym súperom Chelsea, Olympique Marseille a Spartak Moskva. Chelsea bola favoritom vtedy (vyhrala 4:1 a 2:1) pričom favoritom je aj v tejto sezóne, kde sú na ne v službách, ktoré poskytujú športové tipy vypísané kurzy na úrovni 2,0-2,2 a od začiatku sezóny patrí medzi najväčších favoritov Champions League.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MŠK Žilina (@mskzilina)

 

Žilinské ťaženie v Európe bolo úspešné, potom však prišiel nový smer klubu. MŠK sa ubral smerom výchovy vlastných hviezd, pričom šikovných hráčov Šošoni šikovne predávajú do zahraničia a na tom zarábajú. Tvoria reprezentantov Slovenska a zaujímavých futbalistov, ale neskúsenosť si vyberá daň na ihrisku a prvé miesta v slovenskej lige aktuálne patria Slovanu Bratislava či Dunajskej Strede. Biznis išiel do popredia, športová konkurencia mierne do úzadia. Avšak, ekonomicky je to nesmierne úspešný model, ktorý je známy napríklad aj v holandskom veľkoklube Ajaxu Amsterdam.

Pre konkrétne príklady, Žilina predala v uplynulých rokoch do zahraničia Milana Škriniara, Davida Hancka, Denisa Vavra, Martina Dúbravku, Laciho Bénesa, Petra Pekaríka či Roberta Boženíka. Napríklad, Škriniar dnes hrá za Inter Miláno, Dúbravka za Newcastle United, Vavro za Lazio Rím, Pekarík napríklad v Herthe Berlín. Skrátka, Žilina, aj keď sa to možno nezdá, naďalej robí pre slovenský futbal veľa a robí mu výborná reklamu. A taktiež celému regiónu, v ktorom sa rozprestierajú Nízke Tatry. V okolí NT mávajú Šošoni často aj sústredenia, čomu sa niet čudovať, pretože Nízke Tátry sú známe nádhernou prírodou.


Article Tags:

Comments are closed.