Jazda na zimných pneumatikách v lete je nebezpečná

2439

Prezúvanie pneumatík má svoj význam. Letné i zimné pneumatiky sú vyrábané presne na mieru poveternostným podmienkam jednotlivých ročných období. Jazdenie na letných pneumatikách v zime, a naopak na zimných v lete, ohrozuje každého účastníka cestnej premávky. Predíďte chybe mnohých vodičov a nejazdite celý rok na zimných pneumatikách.

Neriaďte sa len zákonom, ale aj zdravým rozumom

V našich končinách zákon neprikazuje výmenu zimných pneumatík na jar, ale my vám radíme pneumatiky vymeniť. Dezén zimných pneumatík síce spĺňa predpísanú minimálnu hĺbku dezénu letných pneumatík 1,6 mm, ale inak je jazda na nich v letnom počasí hazardom. Mnohí motoristi namietajú, že prezúvanie je len výmyslom výrobcov pneumatík, ktorí chcú na nich zarobiť. Títo motoristi sa mýlia. Test pneumatík mnohých renomovaných spoločností jasne dokázal potrebu výmeny pneumatík.

Zloženie a vzor pneumatík

Zloženie a spôsob výroby zimných pneumatík sú robené na mieru chladného počasia. Zimné pneumatiky sú vyrábané z materiálov, ktoré sa prispôsobia nižším teplotám. Aj pri vysokých mrazoch majú takéto pneumatiky vysokú priľnavosť. Naopak, ak na zimných pneumatikách jazdíte v lete, je vám táto priľnavosť na škodu. Vaše vozidlo sa ťažšie ovláda, ohrozujete seba a spolujazdcov. Navyše sú zimné pneumatiky v lete hlučné a znižujú sústredenie vodiča. Tieto negatíva sa dajú spozorovať už pri teplotách vyšších ako 7 °C. Letné pneumatiky naproti tomu nemajú problémy ani s horúcim asfaltom. Na takomto asfalte hrozí zimným pneumatikám defekt a priľnavosť je takmer nulová. Všetky tieto aspekty vedú k predĺženiu brzdnej dráhy. Vzor na pneumatikách je taktiež prispôsobený výkyvom počasia. Vzor zimných pneumatík zabezpečuje ich lepšiu priľnavosť k vozovke na ľade i snehu, udržuje stabilitu vozidla. Najlepšie letné pneumatiky majú dezén, ktorý odvádza vodu pri silnom daždi a pomáha pri udržaní smeru v prípade aquaplaningu.

Myslite hlavne na bezpečnosť

Zo všetkých uvedených faktov vyplýva, že ušetrené peniaze na dvoch sadách pneumatík vás môžu vyjsť veľmi draho. Zimné pneumatiky v lete vedia narobiť veľa šarapaty, ovládanie automobilu je oveľa zložitejšie a nepredvídateľné. Niekedy vás aj malé zaváhanie a sekundy môžu stáť život. Hlavne pri brzdení majú metre cenu zlata. Pri vyšších teplotách sa brzdná dráha zimných pneumatík zvyšuje až od 20 %. A môžeme vám garantovať, že až tak veľa peňazí neušetríte. Financie neinvestované do pneumatík budete musieť vložiť do spotreby. Kvôli vyššiemu valivému odporu zimných pneumatík sa zvýši celková spotreba vozidla. V prípade, že sa vám napriek všetkým argumentom nechcú pneumatiky prezúvať, zakúpte si celoročné.

 

 


Article Tags: · · · ·

Comments are closed.