Dotácie na slnečné kolektory, cesta k lacnejšiemu vykurovaniu

2098

So slnečnými kolektormi sa stretávame pomerne často. Aj keď sa najčastejšie umiestňujú na strechy rodinných domov, nájdeme ich už napríklad aj na poľnohospodárskych budovách či na strechách čerpacích staníc. Sú prakticky všade tam, kam počas roka dopadá dostatok slnečných lúčov. A práve to ich robí nevšednými. Slnečné kolektory sa tiež osvedčili ako efektívny zdroj na ohrev vody. Teplú vodu ohrievajú až o polovicu rýchlejšie, než to dokáže elektrická energia. Najlepšie na tom všetkom je to, že jediné, čo slnečné kolektory k svojmu správnemu fungovaniu potrebujú sú slnečné lúče. Slnko je zdroj, ktorý je prítomný všade okolo nás a je úplne zadarmo. Jediné, čo musíme zaplatiť sú obstarávacie náklady na samotné zariadenie a jeho inštaláciu.

Dnes však už ani počiatočná investícia nie je žiaden problém, existujú dotácie na slnečné kolektory. Tieto dotácie dokážu zredukovať investíciu až o 30 %. O dotácie na slnečné kolektory by sa teda mal zaujímať každý, kto má o toto zariadenie záujme, avšak počiatočné investície sa mu príliš nepozdávajú. Dotácie na slnečné kolektory nie sú však určené len na úhradu nákladov za slnečné kolektory a ich súčiastky, ale aj na všetky potrebné revízie tohto zariadenia. Dotácie na slnečné kolektory je však možné uplatniť len u oprávneného zhotoviteľa. Oprávnený zhotoviteľ je fyzická alebo právnicka osoba, ktorej hlavná činnosť súvisí s inštaláciou slnečných kolektorov a v rámci tejto podpory, ktorá je udeľovaná zo strany vlády získala označenie oprávnený zhotoviteľ. Oprávnený zhotoviteľ je vždy zapísaný na zozname zhotoviteľov. Ak ste teda dotáciu získali a plánujete ju uplatniť, v prvom rade si preverte, či ten, kto vám bude slnečné kolektory inštalovať má na túto činnosť povolenie.

Môže sa veľmi jednoducho stať, že aj keď ste dotáciu získali, nebude možné ju uplatniť. Slnečné kolektory sú tiež ekologickými zariadeniami. Fungujú bez toho, aby negatívne ovplyvňovali životné prostredie. Najčastejšie sa používajú na ohrev bazénov v domácnostiach a je úplne jedno, či sa jedná o bazén krytý alebo otvorený. Spĺňajú v sebe všetky potrebné parametre, o ktorých sníva každá domácnosť. Vďaka slnečným kolektorom a výrobe teplej vody pomocou nich sa domácnosť stane vlastným výrobcom a už viac nemusí byť závislá od verejného distribútora. Či sa už jedná o výrobu teplej vody pomocou elektrickej energie alebo plynových kotlov či iných zariadení.

 Comments are closed.