Čo potrebujete vedieť o prezúvaní na zimné pneumatiky

2217

Zima je za dverami a vy ešte stále jazdíte na letných pneumatikách? Je najvyšší čas pouvažovať o prezúvaní. Aké zimné pneumatiky si zvoliť a najneskôr kedy by ste ich mali mať na vozidle obuté?

Kedy prezúvať

Zákon hovorí jasne. Zimné pneumatiky je potrebné mať obuté od 15. novembra do 31. marca, a to v prípade, ak je vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu, ľadu alebo námrazy. V takých prípadoch zimné pneumatiky obuté mať musíte. No prezuť môžete aj skôr. A to v prípade, ak priemerné denné teploty dlhodobo klesajú pod 70C. Pri takomto počasí je jazda so zimnými pneumatikami bezpečnejšia.

Čo prezúvať

Ak máte zimné pneumatiky z minulej sezóny, môžete ich použiť v prípade, ak ešte spĺňajú všetky nároky na bezpečnosť. To znamená, že nie sú poškodené, staré a hĺbka ich dezénu neklesla pod 3 milimetre (odporúča sa však 4 mm). V prípade, že kupujete nové zimné pneumatiky, pri kúpe sa musíte riadiť v prvom rade údajmi v technickom preukaze vášho vozidla. Čo sa týka investície, na výber máte lacné pneumatiky, pneumatiky strednej triedy a takzvané prémiové, teda drahšie pneumatiky. Kedy postačia aj lacné pneumatiky? Ak v zime jazdíte pomenej a v menej náročných podmienkach, teda nie v horských oblastiach, určite nemusíte siahať po prémiových pneumatikách.

Okrem pneumatík stojíte tiež pred voľbou diskov. Aké disky na zimu používať? Plechové alebo hliníkové? Mnohí vodiči sa obávajú použitia hliníkových diskov v zime. Je pravda, že ak sa hliníkové disky ohnú, ich oprava, či výmena je finančne náročnejšia ako pri plechových diskoch. No na druhej strane, ak v zime jazdíte najmä na diaľniciach a cestách prvej triedy, ktoré sú spravidla bez snehu, nemusíte sa báť hliníkové disky používať aj v tomto období.

Prečo prezúvať

V prvom rade kvôli bezpečnosti. Je jasné, že zimné pneumatiky sa na vozovke v zime správajú úplne inak ako tie letné. V prvom rade je to dané ich dezénom, ktorý je hlbší a členitejší a zabezpečuje tak lepšie odvádzanie snehu, vody a nečistôt. Odlišná je tiež kvalita gumy, pretože zimné pneumatiky sú mäkšie a na vozovke sedia lepšie. Samozrejme, prezúvať sa oplatí aj kvôli možnej pokute. Ak nechcete byť o pár desiatok, možno až stoviek eur ľahší a zároveň nechcete ohroziť seba a ostatných členov premávky, určite prezúvajte!

 Comments are closed.