Niekoľko zaujímavostí o našej vlasti

4089

Aj Vás lákajú vzdialené krajiny a exotické miesta? Iste, aj mňa. No viete vôbec o tom, aké poklady ukrýva naša malá krajina? Máte ich všetky prebádané? Pokiaľ zvažujete, kam na dovolenku na Slovensku, v tomto článku sa to pravdepodobne dozviete. Pozývame na malú exkurziu slovenskými skvostami. Dovolíme si zísť z bežných turistických chodníčkov a sľubujeme jedinečné prekvapenia.

Hurá na vidiek!

Najvyššie položená slovenská dedina leží vo výške 1355 m. n. m. a je ňou tatranská obec Štrbské pleso. Za najväčšiu dedinu pokladáme východoslovenské Smižany, pretože tu žije až okolo 8.500 obyvateľov. V roku 2014 spustila RTVS šou s názvom Naj dedinka Slovenska. V prvom ročníku zvíťazil Malachov a v druhej sérii sa z titulu tešila Nová Bystrica. Nemyslíte, že by sa ich oplatilo navštíviť? Niektoré slovenské dediny sa volajú rovnako ako iné známe miesta na Zemi. Na východe Slovenska máme Havaj a časť Svitu sa nazýva Kanada. Za zmienku stoja aj naozaj pikantné názvy ako Zubné-Pichné (okres Snina) alebo Krvavé Šenky (okres Nitra). Najnavštevovanejšie Múzeum slovenskej dediny máme v Martine, no turisti si iste radi pozrú aj Múzeum oravskej dediny. Ak by sa Vám zachcelo skúsiť si život našich starých mám, môžete sa v tradičnej drevenici aj ubytovať. Ujsť si nenechajte ani čisto drevenú dedinu Vlkolínec v blízkosti Ružomberka, ktorá je zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Slovensko je jednoducho svetové

Na Slovensku nájdete skvosty, ktoré by ste na inom mieste sveta márne hľadali. Vedeli by ste vymenovať aspoň niektoré? Áno, jedným z nich je drevený gotický oltár, ktorý si môžete obzrieť v levočskom Kostole sv. Jakuba. Je najvyšší na svete. Kremnická mincovňa je zase najstarším podnikom sveta, ktorý funguje nepretržite od roku 1328. Bratislavské gobelíny zo 17. storočia tvoria vo všeobecnosti najkomplexnejšiu sériu gobelínov. Vystavené sú v Primaciálnom paláci a vyrobili ich v anglickej kráľovskej manufaktúre v Mortlake (predmestská londýnska štvrť). Na šiestich kusoch je zachytený tragický príbeh lásky mládenca Leandra a kňažky Hero. Krásnohorská jaskyňa ukrýva vo svojej Sieni obrov najvyšší sintrový stĺp na svete. Aj tatranský kamzík je absolútne unikátny, pretože sa tisíce rokov vyvíjal celkom izolovane od ostatných druhov. V súčasnosti sú naše kamzíky prísne strážené, pretože ich je už iba niečo cez 1000 kusov.

To naj v Európe

To, že sa u nás nachádza geograficky stred Európy, je známa informácia. Vedeli by ste ho ale presne situovať? Niektoré geografické výpočty ho určili na miesto rímskokatolíckeho Kostola sv. Jána Krstiteľa, ktorý dominuje nad dedinou Kremnické Bane. Slovensko je tiež (hneď po Rakúsku) najlesnatejšou krajinou v strednej Európe. Zalesnená plocha zaberá asi 40 % územia. Iste nám dáte za pravdu, že slovenské hory sú jednoducho nezameniteľné. Vysokotatranská turistika či lyžovačka na Chopku v Jasnej sľubujú parádny zážitok. Slovenský kras je svojou rozlohou 440 km2 najrozsiahlejším krasovým územím v strednej Európe. Cestovanie historickým vlakom po úvraťovej úzkokoľajnej lesnej železnici ponúka iba Múzeum kysuckej dediny Vychylovka. Ide o jedinú zachovanú a stále funkčnú železnicu tohto druhu. Spišský hrad, ktorého rozloha presahuje 40 000 m2, považujeme za najrozsiahlejší stredoveký hradný komplex v strednej Európe. Bratislavský Most SNP, ktorý vedie ponad Dunaj, je európskym unikátom z toho titulu, že oceľová konštrukcia je zavesená na jednom pylóne a váži viac ako 7000 ton. V pylóne je umiestnená reštaurácia. Most získal aj ocenenie Stavba 20. storočia. Najrozsiahlejšími podzemnými priestormi v strednej Európe sa pýšia pivnice pod hradom Červený Kameň. V súčasnosti sa tu konajú rôzne spoločenské podujatia a nakrúcajú filmy. Najstarším verejným parkom v Európe je Sad Janka Kráľa na pravom brehu Dunaja v bratislavskej Petržalke. Slovenská bryndza, tradičná slovenská špecialita z ovčieho syra, sa môže v rámci Európskej únie produkovať iba na Slovensku. Získala teda štatút chráneného výrobku. Prvé ochranné zemepisné označenie pre slovenský výrobok, zaregistrované Európskou komisiou, získala sladká špecialita zo Záhoria, ktorú poznáme pod názvom Skalický trdelník.

 

Týmto bohatá ponuka slovenských jedinečností ani zďaleka nekončí, no možno postačí ako malá inšpirácia pre poznávací zájazd. Čo poviete?
Autorské právo: pressmaster / 123RF Reklamní fotografie



Comments are closed.