Máte poistených svojich spolucestujúcich?

1610

Ako skúsení vodiči máte určite v malíčku všetky aspekty povinného zmluvného poistenia, havarijného poistenia, ako aj rôznych bežných pripoistení, napr. čelného skla alebo poistenia proti vykradnutiu svojho auta. Počuli ste však už o poistení posádky, často nazývanom aj poistenie sedadiel? A viete, že to nakoniec môže byť jedno z vašich najvýhodnejších poistení? Vysvetlíme vám prečo.

Veľmi jednoducho povedané, tzv. poistenie sedadiel chráni akúkoľvek osobu, ktorá sa v danom aute nachádza. Toto je obzvlášť výhodné, ak dané vozidlo používa väčší okruh ľudí, či už v rámci rodiny, alebo firmy. Poistenie sa vzťahuje na všetkých prepravovaných pasažierov bez ohľadu na to, kto auto šoféruje. Nemusí to byť osoba, ktorá je majiteľom vozidla, dokonca ani zriaďovateľ poistenia.

Zdá sa vám to ešte stálo málo využiteľné? Poviete si, že predsa vaša rodina poistená je a iní ľudia za svoju poistku majú zodpovednosť sami? Tak si skúste predstaviť situáciu, že auto, ktoré šoférujete, má nehodu, ktorú ste nespôsobili, ale v jej dôsledku si posádka ublíži. Nemali by ste pocit viny, že sa to stalo, hoci aj nie vašou vinou? Takto sa zodpovedne staráte o pasažierov, ktorých prepravujete. Je to jeden z malých preventívnych krokov, ktoré nestoja veľa, ale môžu vám po havárii značne uľahčiť situáciu a zmierniť dosahy na vašu rodinu, priateľov alebo kolegov.

Poistné krytie

Na aké situácie a zranenia sa teda vzťahuje? Pozrime sa na tie základné:

1. Zranenia, ktoré sa stanú posádke počas jazdy vozidla a pri havárii.

Toto je asi prvá situácia, ktorá vám napadne, a, samozrejme, do poistenia spadá. Hoci ste aj ten najopatrnejší vodič, ktorý dodržuje predpisy, okolnosti, ktoré vedú k zraneniam posádky, sa môžu stať aj vám. Či už ide o zver, ktorá vám vbehne do cesty, nečakanú prietrž mračien, či o iného vodiča, niekedy havárii naozaj nedokážete zabrániť ani s najrýchlejšími reflexmi. Zraneniam posádky tiež nie, ale rýchle vyplatenie poistného plnenia vám rekonvalescenciu uľahčí.

2. Poranenia, ktoré sa stanú pri uvádzaní auta do chodu.

Veľa ľudí sa domnieva, že autonehody sa stávajú len po dlhšom čase na ceste, keď je pozornosť vodiča už otupená a prejavuje sa na ňom únava. Ale rovnako časté sú aj nehody bezprostredne pri a po uvedení auta do chodu. Posádka sa ešte len usádza a pozornosť vodiča rozptyľuje svojím pohybom a rozprávaním. V takej situácii sa ľahko prihodí chybička pri cúvaní z garáže alebo parkovacieho miesta či pri zaraďovaní sa do premávky. Obvykle nejde o nehody s ťažkými zraneniami, ale aj ľahšie poranenia môžu vyžadovať pobyt v nemocnici či následnú lekársku starostlivosť a rehabilitáciu. Aj v takomto prípade vám vyplatenie poistky uľahčí návrat do bežného života.

3. Zranenia pri nastupovaní a vystupovaní z vozidla.

Určite si tú situáciu viete dobre predstaviť sami – v zime sa rozhodnete odviezť rodičov alebo dokonca starých rodičov na rodinnú oslavu či na výlet. Nastupovanie do auta je pre starších ľudí pomerne komplikovanou záležitosťou a v kombinácii s namrznutým chodníkom je receptom na nepríjemnú zlomeninu, ktorej sa všetci, obzvlášť starší ľudia, oprávnene obávajú. Ak chcete byť naozaj tým najzodpovednejším vodičom, postarajte sa nielen o odvoz, ale aj o poistenie svojej posádky, nech je to ktokoľvek.

4. Úrazy spôsobené pri krátkych zastávkach vozidla, pokiaľ k úrazu dôjde vo vozidle či v jeho bezprostrednej blízkosti.

Konečne prestávka pri dlhej ceste na dovolenku. Dáte si kratší oddych na občerstvenie a deti naveľa dostanú šancu odviazať sa a uvoľniť. Často sa úrazy stávajú práve počas chvíľ, ktoré sa nám zdajú najbezpečnejšie. Chvíľka v aute, keď deti konečne môžu uvoľniť nahromadenú energiu, a vyrazený zub je na svete, ani okom nemihnete. Alebo ich necháte prebehnúť sa po odpočívadle či na ihrisku pri pumpe, no ich nohy po dlhých hodinách bez pohybu ľahko zakopnú a nasleduje rozbitá hlava či vyvrtnutý členok. Úrazom môžete predchádzať, ale nikdy nemáte istotu, že všetkým zabránite. Poistením určite nič nepokazíte.

5. Zranenia vzniknuté pri odstraňovaní bežných porúch vozidla vzniknutých v priebehu jeho prevádzky.

Ak vám vznikne na vozidle drobná porucha, ktorú si dokážete sami odstrániť, aj tak to môže viesť k zraneniu niekoho z posádky. Mnoho úrazov sa stalo pri vyznačovaní miesta nehody výstražným trojuholníkom, pretože ostatní účastníci premávky neprispôsobili svoju neprimeranú rýchlosť. Zároveň sa nám poruchy na vozidle nestávajú bežne, a tak ich odstraňovanie môže byť fyzicky veľmi náročné, čo niekedy vedie k zraneniu. Uvoľňovanie skrutiek pri výmene pneumatiky či samotná pneumatika spadnutá na prsty sú situácie, ktoré znejú možno banálne, ale ide o bolestivé poranenia.

Poistenie posádky vozidla pokrýva celú škálu okolností, v ktorých sa bežne nachádzate. Nejde o nič extrémne, ale sú to udalosti, ktoré sa vám môžu prihodiť takmer každý deň, a často sa do nich dostanete nie vlastnou vinou. Je dobré mať pre všetky prípady poistenie, ktoré vás kryje a pomôže vám dôsledky takýchto situácií riešiť. Bez ohľadu na to, či autom jazdíte skôr príležitostne alebo ste v ňom denno-denne a využívate ho pri práci. Nikdy nekontrolujete na 100 % správanie pasažierov, ale takto máte aspoň istotu, že zmiernite následky prípadného úrazu.

Ako sa dá získať

V súčasnosti sa toto poistenie dá zriadiť veľmi rýchlo a jednoducho vo viacerých slovenských poisťovniach. Veľkou výhodou je, že ho môžete zabezpečiť aj pre auto, ktoré šoférujete, ale nie ste jeho majiteľom (dokonca majiteľ ani nemusí byť pri zjednávaní poistenia prítomný). Samozrejme, takéto poistenie už zvládnete vybaviť aj online.

Kde všade platí

Vynikajúce je, že toto poistenie neplatí len na území Slovenska, ale na celom svete. Ak sa teda chystáte na dovolenku autom, rozhodne je to poistka, ktorá sa vám vyplatí. Rovnako aj v prípade, ak pracovne alebo súkromne často jazdíte do susedných krajín. Platnosť nie je územne ničím limitovaná.

Za pár eur ročne si môžete kúpiť pokoj pre seba ako šoféra aj pre všetkých, ktorých svojím autom vozíte. Zabrániť nehode a zraneniu poistka samozrejme nedokáže. No dokáže podstatne zmierniť starosti a uľahčiť riešenie situácie, ktorá po nehode bude nasledovať. Toto poistenie obvykle poskytuje krytia na pomerne vysoké čiastky, jeho výplata je rýchla a pomer výšky poistného voči krytiu je veľmi priaznivý.Comments are closed.