Demänovská ľadová jaskyňa

3595

Demänovskú ľadovú jaskyňu pozná a navštívil už asi každý z nás. Nachádza sa neďaleko Nízkych Tatier, v Demänovskej doline. Vstup do jaskyne je vo výške 840 m a výplň jaskyne je pozoruhodná. Nájdete tu kosti rôznych stavovcov, skvostné cencúle a vápence, z ktorých je vytvorená. Pokiaľ ste sa rozhodli navštíviť Demänovskú dolinu a turistiky už máte vyše hlavy, určite príďte navštíviť práve túto jaskyňu. Na Slovensku je vyše 4000 jaskýň, pričom len 16 z nich môže navštíviť verejnosť. Demänovská ľadová jaskyňa je jedna z nich, a to je dôvod, prečo by ste ju určite mali vidieť!

Vedeli ste, že … ?

Prvý krát bola pre verejnosť sprístupnená už v 80. rokoch 19. storočia, no časom sa jaskyňa zmodernizovala a bolo tu vytvorené elektrické osvetlenie. Jej dĺžka je 2445 metrov a pre ľudí je sprístupnených takmer 700 metrov.

Teplota vzduchu je väčšinou 0 °C, takže pokiaľ sa tu chystáte, určite si vezmite zimnú bundu. Pri vchode do jaskyne si však treba oddýchnuť a postupne pripraviť organizmus na výraznú zmenu teploty. Ako už bolo spomenuté, výplň jaskyne je prevažne z ľadu, no na niektorých miestach je i sintrová výplň. Ľadové stĺpy a stalagmity tu nájdete takmer na každom kroku.

Dodnes sa v jaskyni objavilo osem druhov netopierov, pričom jeden z najznámejších je netopier severný. V minulosti Demänovskú ľadovú jaskyňu obýval i medveď jaskynný, o čom svedčia aj pozostatky, ktoré tu nájdete. Naši predkovia si však mysleli, že ide o kosti drakov, a preto sa táto jaskyňa môže nazývať i Dračou jaskyňou.

 

 

Zdroj: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/5-demanovska-ladova-jaskyna

Obrázok: s láskavým súhlasom www.riverside.sk

 Comments are closed.