Autom na lyžovačku. Na čo nezabúdať?

2049

Cestovať na lyžovačku do hôr vlastným autom má nesporné výhody. Môžete si zbaliť toľko batožiny, koľko sa Vám zapáči. Môžete si cestou spraviť prestávky podľa vlastnej vôle a obdivovať krásy krajiny. Jednoducho si môžete lyžovačku naplánovať podľa vlastných predstáv. Z cestovania vlastným autom však nevyplývajú len výhody, ale aj určité povinnosti vodiča. Také, ktoré majú vplyv na bezpečnosť jazdy a posádky. O čo ide?

Čím musíte auto vybaviť

Vášniví slovenskí lyžiari sa už neuspokoja len s lyžovačkou v Tatrách. Čoraz častejšie navštevujú aj poľské Tatry, neďaleké rakúske lyžiarske strediská, ale aj tie vzdialenejšie francúzske, či švajčiarske strediská. K povinnej výbave v týchto krajinách patria zimné pneumatiky. Aj keď nie všade je táto povinnosť ustanovená zákonom, ak vodič zimné pneumatiky nepoužije, mohlo by ho to vyjsť draho. Ako je to teda so zimnými pneumatikami v jednotlivých krajinách? Kým u nás na Slovensku, v Čechách a v Rakúsku sú v zime povinné, naopak vo Švajčiarsku, či Poľsku nie sú. No ak by v týchto krajinách vodič bez zimných pneumatík spôsobil nehodu, zdržanie alebo problémy na cestách, polícia je oprávnená ho postihovať viac ako motoristu, ktorý zimné pneumatiky má.

Zabúdať nesmiete ani na snehové reťaze. Tu sa netreba pozerať na povinnosť zo zákona, či riziko pokút. V zasnežených terénoch musí vodič dbať hlavne na bezpečnosť. Mohlo by sa totiž stať, že v mimoriadne nepriaznivých poveternostných podmienkach sa na lyžovačku ani nedostanete. Hlavne ak Vaša cesta vedie cez horské priesmyky a vysokohorské terény. Vhodnou alternatívou sú textilné snehové reťaze, ktoré sa ľahko skladujú aj obúvajú.

Čím sa odporúča auto vybaviť

Ak sa chystáte na lyžovačku, s najväčšou pravdepodobnosťou sú súčasťou Vašej batožiny aj lyže, či snowboardy. Mnohí vodiči ich umiestňujú priamo do vozidla v snahe ušetriť palivo, či neznižovať rýchlosť vozidla kvôli strešným nosičom. Avšak strešné nosiče a strešné boxy alebo držiaky by mali byť samozrejmou súčasťou výbavy automobilu na lyžovačku. Prevážanie lyžiarskej výbavy v aute je totiž mimoriadne nebezpečné. Dochádzať môže k rôznym zraneniam posádky, napríklad pri prudkom pribrzdení, či zmene smeru. Preto ak pravidelne lyžujete, strešné nosiče si určite zaobstarajte. Budete tak cestovať omnoho bezpečnejšie.

 

FOTO:  © Dusan Kostic / Dollar Photo ClubComments are closed.