Vyspite sa doružova a kráľovsky

1959

Spánok je pre nás samozrejmosť, no vyspanie sa doružova a kráľovsky zároveň ani nie. Nie každý má totiž na spánok také podmienky, aby mohol zažiť pocit dokonalého relaxu počas noci. Ak medzi takýchto ľudí patríte aj vy, potom to skúste zmeniť. Často nebude treba vôbec vymeniť posteľ, len sa poobzerať po novom matraci, ktorý vám zabezpečí vytúžený nočný komfort.

Komu mäkší, komu tvrdší

Základom pre výber ideálneho matraca je poznanie optimálnej tvrdosti. Niekomu vyhovujú mäkšie matrace, iným zas tvrdšie, pričom existuje niekoľko zovšeobecnení medzi preferenciou tvrdosti a telesnej konštitúcie. Nižší a ľahší ľudia uprednostňujú skôr mäkšie matrace, naopak ľudia s väčšou telesnou hmotnosťou tvrdšie, keďže potrebujú silnejšiu oporu v lôžku. Signálom zlej tvrdosti sú aj bolesti sprevádzajúce ranné prebudenia. Ak bolí chrbát, pravdepodobne si vaše telo pýta tvrdší matrac. Naopak, znakom potreby o niečo mäkšieho matracu sú zas bolestivé kĺby.

Mäkšie matrace sú vyrábané z čisto penových materiálov, pričom k tým tvrdším sa pridávajú aj ďalšie a vytvárajú tzv. sendvič. Napríklad je tvrdosť podmienená kokosovým vláknom. Takisto sa za tvrdšie matrace považujú aj tie s pružinami, dnes už takmer výlučne taštičkovými.

Ideálna veľkosť matracov a ich hrúbka

Ďalšou dôležitou vlastnosťou matracov je ich veľkosť. Aby ste sa dokázali plnohodnotne vyspať na jednolôžku, sú potrebné matrace (90krát200), teda minimálne uvedený rozmer. Pre vyšší komfort odporúčame matrace – 140krát200, no tie nikdy nevyužívajte ako manželské. Teda ani postele s rovnakou veľkosťou, maximálne na príležitostné prespanie dvoch ľudí. Pre manželské postele sú odporúčané aspoň matrace 160krát200.

Zanedbať nemôžeme ani hrúbku matracov. Ak chcete pre seba len to najlepšie, investujte do hrubšieho matraca, ktorý vám poskytne väčšie pohodlie. Napríklad sú výbornou voľbou matrace s hrúbkou 21 centimetrov. Hrubší matrac navyše zvýši polohu lôžka, čo takisto vplýva na celkový pocit zo spánku.



Comments are closed.