Jánska dolina v Nízkych Tatrách

3208

Jánska dolina nie je síce až tak známa ako napríklad Demänovská dolina, no je rozhodne rovnako pekná a obľúbená. Nachádza sa na severnej strane Nízkych Tatier a má dĺžku až 18 kilometrov. Je známa najmä tým, že je tu množstvo zachovalých lesov, ktoré sem chodí obdivovať mnoho turistov. Dolina je vybudovaná prevažne z vápencov, a to je tiež jeden z dôvodov, prečo sa tu nachádza niekoľko jaskynných priestorov. Veď dĺžka podzemných priestorov predstavuje až obdivuhodných 150 kilometrov, takže pre ľudí, ktorí sa venujú skúmaniu najhlbších miest na Slovensku, je táto lokalita veľmi atraktívna. Jánskou dolinou preteká rieka Štiavnica, ktorá dokonale ozdobuje túto prekrásnu krajinu.

Počas zimy si tu na svoje prídu všetci tí, ktorí milujú zimné šproty. Nachádza sa tu niekoľko tratí vhodných na bežkovanie, takže pokiaľ rozmýšľate nad zimnou dovolenkou práve v tejto časti, vezmite bežky, teplé oblečenie a hurá na hory! Neďaleko sa nachádza i Ďumbier, ktorý je najmä počas teplejších mesiacov skvelou príležitosťou na perfektnú túru.

Stanišovská jaskyňa či oddych v termálnych prameňoch

Medzi ďalšiu zaujímavosť tejto menej známej doliny patrí aj to, že je jedna z najkrajších dolín, ktoré môžete v Tatrách vidieť. Nachádza sa tu niekoľko turistických chodníkov, ktoré vás dovedú na už spomínaný Ďumbier alebo na Krakovu Hoľu. Pokiaľ patríte medzi nadšencov slovenských jaskýň, tu si jednoznačne prídete na svoje! Stanišovská jaskyňa ponúka nezabudnuteľný zážitok, ktorí si užijú nielen deti, ale aj dospelí. Nepravidelné tvary stien či zaujímavé farby vás privedú na úplne iné myšlienky. Neďaleko Jánskej doliny sa môžete okúpať v aquaparku alebo si užiť rodinnú lyžovačku v lyžiarskych strediskách, ktorých je tu viac než dosť.

 

 

Zdroj: http://www.rodinka.sk/ked-je-volno/s-rodinkou-po-slovensku/liptov-janska-dolina-43/

FOTO:  © MF / Dollar Photo Club

 Comments are closed.