Demänovská dolina – najkrajšia dolina Nízkych Tatier

5393

Medzi najkrajšie doliny na Slovensku patrí jednoznačne Demänovská dolina, ktorá sa nachádza v Nízkych Tatrách. Určite o nej počul už každý z vás, ale pokiaľ ste ju ešte nenavštívili, mali by ste to ihneď zmeniť! Patrí medzi obľúbenú dovolenkovú destináciu slovenských i zahraničných turistov, a to nielen počas leta, ale aj počas zimy, kedy ponúka mnoho zimných atrakcií ako je napríklad lyžovanie.

Končiare, vrcholy a unikátna príroda

Demänovská dolina sa rozdeľuje na niekoľko častí – Tri studničky, kde sa nachádza veľmi známy autokemping, Demänovské jaskyne, Lúčky, Repiská a Jasná.  Okrem toho sa dolina rozdeľuje i na dve časti, a to na hornú a dolnú časť. V hornej časti sa týčia končiare ako je Siná, Poľana, Krakova hoľa a Ďumbier. Najvyššie končiare presahujú nadmorskú výšku až 2000 m.n.m.  Hlavný hrebeň Nízkych Tatier je Chopok, ktorý je druhým najvyšším vrchom. Nájdete tu množstvo potôčikov a unikátnej prírody, ktorá vás očarí už od prvého momentu.  Aj práve kvôli tomu je Demänovská dolina tak obľúbená a navštevovaná.

Vznikla už v roku 1964 a postupne sa stala obľúbenou turistickou destináciou, no niet sa čomu čudovať. Prenádherné hrebene, hory a vrcholy, ktoré sa nachádzajú v jej blízkosti, môžete obdivovať a spoznávať nielen počas horúcich letných dní, ale i počas zimy. Ako už bolo spomenuté, mnoho lyžiarov vyhľadáva túto časť kvôli lyžovačkám či zimnej turistike. Veď je tu aj niekoľko lyžiarskych stredísk, ktoré patria medzi tie najobľúbenejšie na Slovensku. Medzi ďalšie dominanty tejto doliny patrí aj Demänovská jaskyňa slobody, ktorá vznikla už v roku 1921. Vyniká množstvom farieb a bohatou výplňou, ktorá láka turistov už niekoľko rokov.

 

Zdroj: http://www.nizketatry.sk/ciele/ddolina/ddolina.html

kobolia / Dollar Photo Club


Article Tags:

Comments are closed.